Pojęcia modelu i modelowania stały się ostatnimi czasy bardzo modne i to nie tylko wśród matematyków. Nauki ścisłe dążą do zapisania swych teorii w języku równań i wzorów, co pozwala im na opisywanie rzeczywistości. Łączące się z tym podejściem idee są obecne w samej matematyce od dawna, właściwie od zawsze. Wystarczy wspomnieć, że wiążą się one z uważanym za początek matematyki jako osobnej nauki przewrotem doryckim. Uznano wtedy, że każda teoria opisuje tylko fragment rzeczywistości, a więc de facto stanowi pewien jej model. W czasach nam bliższych odkrycie niestandardowych modeli geometrii i teorii mnogości przyczyniło się do rewolucyjnych zmian całej matematyki.
Chcielibyśmy, aby uczestnicy Szkoły wysłuchali poglądowych wykładów o modelach matematycznych (ale nie tylko), czy to z perspektywy historycznej, czy w kontekście innych dziedzin nauki, czy też po prostu o konkretnych przykładach modeli tworzonych na potrzeby samej matematyki. Chodzi tu przede wszystkim o te modele i przykłady, których walory dydaktyczne przydają się z kolei przy wszelkiego rodzaju poglądowych przedstawieniach danego zagadnienia...
Szkoła odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września (piątek-niedziela; spotykamy się oczywiście już we czwartek wieczorem) w ośrodku Perła Leśna w Nadarzynie.
Ponieważ kończy się ona wcześniej niż zwykle (już w niedzielę po obiedzie), będzie ciut intensywniej. Po czwartkowej kolacji zaprosimy uczestników do wzięcia udziału w "Warsztatach z metodyki nauczania matematyki wyższej". Będą one przeznaczone nie tylko dla najmłodszych pracowników naukowych, ale warto chyba podkreślić, że takich zapraszamy szczególnie serdecznie (i na warsztaty, i na całą Szkołę). Jak zwykle prosimy o dotarcie do nich z tą informacją!
Koszt udziału w Szkole to 550 zł. Zgłoszenia przyjmuje Ośrodek Kultury Matematycznej. Serdecznie prosimy o zgłoszenia do 15 sierpnia 2013.
Szkoła jest dofinansowana przez Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych.
Z okazji zbliżającej się Szkoły chcielibyśmy uchylić rąbka tajemnicy i ujawnić kilku prelegentów, którzy zgodzili się opowiedzieć coś na najbliższej edycji SMP.
Zaczynamy oczywiście od Joanny Jaszuńskiej, zdobywczyni medalu Filca z pięćdziesiątej Szkoły. Stałym uczestnikom nie trzeba jej przedstawiać, bo jest jednym z nich... Pozostałym warto wspomnieć o jej długiej i owocnej współpracy z miesięcznikiem "Delta" (od kilku lat prowadzi rubrykę "Deltoid") oraz organizacji "Wykładów popularnych z matematyki" na Politechnice Warszawskiej. Tym razem opowie nam ona o (modelach) geometrii hiperbolicznej.
Drugi z "denuncjowanych" wykładowców nigdy wcześniej na Szkole nie mówił. Jan Poleszczuk jest doktorantem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobył niezwykle prestiżową nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków i posiada dorobek, którego pozazdrościć mógłby mu niejeden doktor. Jego zainteresowania obejmują różne modele matematyczne w biologii i o nich opowie na swoim wykładzie.
Trzeci prelegent to prawdziwy celebryta: pochodzi z rodziny o wybitnie humanistycznych tradycjach a bratem stryjecznym jego babci jest Witold Lutosławski. W przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej dwójki nie jest matematykiem, lecz fizykiem (jak podkreśla - teoretykiem). Był dyrektorem naukowym Instytutu Problemów Jądrowych, uczestniczy w badaniach w CERN. Profesor Krzysztof Meissner zgodził się przedstawić nam w sposób poglądowy Model Standardowy: teorię, która z jednej strony w chwili obecnej najlepiej tłumaczy budowę wszechświata w skali "mikro", a z drugiej wciąż budzi sporo kontrowersji.
Pełen harmonogram dostępny jest tutaj.